Hipoterapia - Dom Pomocy Społecznej w Mgoszczu

Idź do spisu treści

Menu główne:

Formy terapii

Hipoterapia
W październiku 2005, wykorzystując swoje zaplecze, po przygotowaniach personalnych i zabezpieczeniu technicznym, uruchomiona została na potrzeby Mieszkańców DPS Mgoszcz hipoterapia. Wykorzystujemy w naszej pracy konie rasy huculskiej.
Dzięki swoimi walorom, takimi jak: spokojny, zrównoważony temperament, zdolność do długotrwałej pracy, warunki budowy fizycznej, są idealnymi wpółterapeutami dla tej formy oddziaływań. Zajęcia adresujemy do Mieszkańców zainteresowanych zarówno aspektem hipoterapii czynnej jak też biernej – z różnych powodów nie mogących korzystać z ruchu oferowanego przez konia. Praca wówczas przybiera w szczególności formę obcowania ze zwierzęciem, doświadczenia zmysłowego jego obecności, poszerzania zakresu edukacyjnego.
Równolegle przebiegały prace nad rozszerzeniem jej oddziaływania w środowisku lokalnym. W konsekwencji przez okres dwóch lat przyjeżdżały na zajęcia rewalidacyjne dzieci i młodzież ze szkoły
podstawowej i gimnazjum w Lisewie. Na podbudowie zasobów Domu i umowy partnerskiej realizowane były również niezależne projekty, DPS Mgoszcz i Stowarzyszenia Pro Bono Hominis, adresowane do społeczności lokalnej, umożliwiające aktywizację osób niepełnosprawnych. W chwili obecnej trwają pracę nad wdrożeniem jazdy rekreacyjnej do oferty oddziaływań prowadzonej przez Dom.
Od jesieni 2016 roku na terenie Domu Pomocy Społecznej w Mgoszczu zostały oddane do użytku pomieszczenia do zajęć hipoterapii, w pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych – sala terapii z kominkiem, kryte pomieszczenie do jazdy konnej, łazienka oraz siodlarnia. Wszystkie te pomieszczenia zostały adaptowane po starej chlewni, niegdyś działającej w Gospodarstwie Pomocniczym przy DPS w Mgoszczu.
Po długich pracach remontowych, zajęcia hipoterapii można prowadzić przez cały rok- niezależnie od warunków pogodowych. Mieszkańcy Domu mogą uczestniczyć w zajęciach nie tylko pod gołym niebem czy krytej ujeżdżalni, ale też w sali, gdzie panuje ciepła i przytulna atmosfera.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego